• +48 91 483 70 85
  • +48 91 482 35 56

Wiosenny przegląd - wymiana oleju i płynów

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego i pozostałych płynów w pojeździe zależy przede wszystkim od tego co zapisane jest w książce serwisowej, a w mniejszym stopniu od pory roku nie mniej chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na znaczenie stosowania oryginalnych olejów i płynów eksploatacyjnych. Producent  FIAT -Alfa Romeo -Lancia przewidział  stosowanie różnych olejów silnikowych w swoich modelach samochodów uwzględniając typ silnika (benzynowy, diesla), konstrukcję, a także rocznik produkcji i przebieg. W samochodach z lat 90-tych powszechnym było stosowanie olejów mineralnych do silników benzynowych i diesla.

Późniejsze lata to stosowanie olejów półsyntetycznych i syntetycznych,spełniające wymogi konstruktorów nowo zaprojektowanych silników. Stosowanie zalecanych olejów gwarantuje sprawność  układu smarowania silnika, a co za tym zwiększa żywotność całego auta. Wymianę oleju należy zlecić stacji serwisowej, gdyż samodzielna wymiana nie wydaje się być opłacalna (brak specjalistycznych kluczy, problem z pozbyciem się zużytego oleju, znalezienie odpowiedniego miejsca do wymiany,pojawienie się niespodziewanie kłopotów itp). Obecnie profesjonalne stacje wymiany oleju wyposażone są w urządzenia i narzędzia oraz wiedzę praktyczną mechaników co w rezultacie gwarantuje sprawną wymianę i bezawaryjną eksploatację pojazdu przez następne 15-20tys.km. Stosowane w autach włoskich oleje silnikowe posiadają handlową dźwięcznie brzmiąca nazwę nazwę Selenia.

Dla przybliżenia Państwu zakresu i rodzajów olejów Selenia dostępnych na naszym rynku należy wspomnieć o przeszło dwudziestu rodzajach samych olejów silnikowych przewidzianych do gamy produkowanych włoskich aut. Najbardziej popularne są to: Selenia 20K,Selenia K,Selenia K P.E.,Selenia WR 5W-40,Selenia WR P.E. Należy wspomnieć o formule 20k, co oznacza dopuszczenie przebiegu między wymianami do 20tys.km, a także to, że FIAT posiada olej silnikowy, który zaleca stosować w pojazdach ze zwiększonym przebiegiem z występującymi już nieznacznie objawami nadmiernego jego zużycia. Olej ten o nazwie HPX 20W-50 posiada unikalne własności, dzięki którym zastosowanie jego powoduje spowolnienie procesu zużycia współpracujących ze sobą elementów, a przez co oddala się nieco widmo remontu silnika. W ofercie posiadamy niezbędną gamę olejów silnikowych i służymy informacją w zakresie ich stosowania.

Zapraszamy