• +48 91 483 70 85
  • +48 91 482 35 56

Wiosenny przegląd - wymiana świec zapłonowych

Świece zapłonowe są jednym z elementów układu zapłonowego silnika, podlegające okresowej wymianie w zależności od przebiegu kilometrów. Częstotliwość wymiany wynika z zaleceń producenta samych świeć, a także z okresowych przeglądów pojazdu. W zależności od rodzaju świec zapłonowych okres eksploatacji  waha się między 20 - 30tys.km., choć w samochodach ALFA ROMEO z silnikami TWINSPARK producent oryginalnych świec zapłonowych dopuszcza przebiegi 100-120tys.km. Wynika to przede wszystkim z technologi wykonania samych świec z zastosowaniem elektrod irydowo-platynowych.

Nie zawsze użytkownicy pojazdów przestrzegają tych podstawowych zasad, odkładając tą czynność wymiany jak to się mówi "następnym razem". Najczęstsze objawy wynikające z ich nie sprawności to: nierówna praca silnika, problem z rozruchem, zwiększone zużycie paliwa, brak mocy silnika itp. Nie są to objawy bezpośrednio zagrażające naszemu bezpieczeństwu, choć może się w skrajnym przypadku zdarzyć, że nie dojedziemy do celu podróży.

Sama wymiana świec w starszych samochodach FIAT tj. UNO, Tipo, CINQUECENTO nie powinna stanowić problemu, oczywiście mając do dyspozycji choćby klucz nasadowy długi z pokrętłem, ale w samochodach nowych nie jest już takie proste. Postaram się w kilku słowach "odstraszyć" od wykonywania tej czynności używając sprawdzonych argumentów.

Zacznijmy od tego, że należy wyposażyć się w specjalistyczny klucz do odkręcania, dodatkowo klucz dynamometryczny do ustalenia prawidłowego momentu dokręcenia. Kolejnym problemem może być same zlokalizowanie świec w samochodzie, gdyż silnik jest mocno zabudowany różnymi urządzeniami i przykryty z góry osłonami. Demontaż tych elementów, bez fachowego uzbrojenia w narzędzia, a także w wiedzę może okazać się nie najlepszym rozwiązaniem.

Wreszcie argumentem na "nie" jest, że sama wymiana świec (nawet jakby udało nam się prawidłowo wykonać)  może okazać się niewystarczająca, ponieważ współczesny silnik to oprócz świec zapłonowych to także przewody zapłonowe, cewka zapłonowa i centralka sterująca odpowiadająca za całość i dopiero zdiagnozowanie całego układu zapłonowego daje nam pełen obraz.

Stacja serwisowa FIAT-ALFA ROMEO wyposażona jest w niezbędne urządzenia które diagnozują cały układ zapłonowy i są w stanie wychwycić najdrobniejsze usterki w całym układzie. Dobór świec zapłonowych do naszego samochodu należy dokonać w oparciu o książkę serwisowa naszego pojazdu. Znajduje się tam najczęściej tabelka podająca przez producenta symbole świec zapłonowych, które bezpiecznie można zastosować, a podane ich symbole ułatwiają ich zakup. Metodę tą należy traktować jako porównawczą, gdyż producenci świec zapłonowych uaktualniają ofertę  i mogą występować pewne różnice w oznaczeniach uwzględniające rozwój technologiczny, dlatego w przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z nami.

Popularni producenci świec zapłonowych w autach włoskich to: CHAMPION, DENSO, NGK, BOSCH i właśnie takie świece najczęściej są oferowane do naszego samochodu. Świece takie posiadamy w naszej ofercie w konkurencyjnych cenach, a także w uzupełnieniu tańsze świece sygnowane przez właśnie tych producentów w ich fabrycznych opakowaniach. Na życzenie Klientów udzielamy informacji związanej z ich doborem, a w przypadku wątpliwości prosimy o podanie numeru VIN pojazdu.

Aktualnie w naszym kraju obserwuje się wzrost ilości pojazdów wyposażonych w instalację gazową, a właściciele samochodów włoskich chętnie wybieraja te marki do założenia tej instalacji. Użytkownicy często pytają nas:"Jakie mamy stosować świece zapłonowe do gazu?". Wydawało by się, że silniki zasilane gazem wymagają stosowania odpowiednich świec zapłonowych przewidzianych do tych warunków pracy. Niestety pojawia się tu problem, gdyż zastosowanie świec zalecanych przez producentów do samochodów wyposażonych w instalację gazową tak nie do końca nie przekonuje, gdyż należy np. uwzględnić to, że nasz samochód z instalacją gazową choćby przejściowo może być eksploatowany wyłącznie na benzynie i wtedy nasuwa się kolejne pytanie: "Jakie wtedy powinny być zamontowane świece zapłonowe?, czy mamy je wtedy wymienić na te do jazdy na benzynie?", przecież środowisko pracy w obu przypadkach jest zdecydowanie różne, więc się świeca zapłonowa winna to uwzględniać.

Producenci świec wiodących firm posiadają w swojej ofercie takie "uniwersalne świece", ale ich cena jest dość wysoka, bo ok. 30-60zł  za sztukę. Pewne próby wprowadzenia na rynek świecy zapłonowej uwzględniające powyższe różnice poczyniła firma ISKRA posiadająca w swojej ofercie linię świec GAS-PREMIUM, które jak się wydaje na podstawie sygnałów od naszych Klientów spełniają ich oczekiwania, są nie drogie i dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem.

Na zakończenie tematu "gazowego" myślę, że użytkownicy aut z instalacją gazową mają swoją praktyczną wiedzę dotyczącą stosowania świec, znają lepsze i gorsze marki i chętnie podzielą się z nami tą wiedzą.

Zapraszamy do udzielania podpowiedzi i rad, wszystko opublikujemy na naszej stronie!

Ceny świec oryginalnych FIAT-ALFA ROMEO u nas w ofercie już od 12zł (niklowo-kadmowe Ni-Cd ) przewidziane do samochodów FIAT Cinquecento, Seicento, Uno, Punto, Panda. Posiadamy także świece do silników 1,2 1,4 8v i 16v, 1,6 16v, 1,816v, a także T-JET występujące w modelach ALFA ROMEO Mito, Giulietta, LANCIA Delta, Ypsilon, FIAT Grande Punto, Evo, Linea, Bravo i innych. W przypadku silników TWINSPARK  polecamy świece DENSO (irydowo-platynowe (Ir-Pt), o parametrach odpowiadających świecą oryginalnym w bardzo dobrych cenach.

Zapraszamy